Saturday, 2 January 2016

Prague New Year Fireworks / Pražský Novoroční Ohňostroj


Hello in the brand new year!

Prague welcomed 2016 with a magical fireworks, that takes place in the evening of the 1st January, rather than midnight, when all citizens are firing their own pyrotechnics.
We chose our place well, so you can enjoy it with me in few photos (more here).

Vítejte ve zbrusu novém roce!

Praha přivítala 2016 kouzelným ohňostrojem, který se koná již tradičně v podvečer na 1. Ledna, raději než o půlnoci, kdy všichni odpalují své vlastní petardy.
Místo jsme zvolili dobře a tak si můžete ohňostroj vychutnat alespoň na pár fotografiích se mnou.
  


Last week I promised you some photos of Christmas lights in Prague, but to be honest, I only have few. Even though I went for a few walks with my camera, I did not find much inspiration this year in the huge crowds of people. I do not remember Prague so crowded in the past years. Here are few from Old Town Square...

Minulý týden jsem vám slíbila fotografie pražských vánočních světýlek, ale abych pravdu řekla, moc jich nemám. I přesto, že jsem se několikrát vypravila s foťákem do ulic, moc inspirace jsem v tom šíleném davu nenašla. Nepamatuju se, že bych v minulých letech potkala takové davy. Takže aspoň těch pár ze Staroměstského náměstí …... Kampa ...... and Karlínské náměstí – at least there was no crowd :)
...a Karlínského náměstí – tam se davy nekonaly :)No comments:

Post a Comment