Monday, 1 February 2016

Photo Projects 2016

I am challenging myself into several photography projects this year and sincerely hope I will be able to finish them. Last year I attempted a 365 project and did not finish. This project is too intense for me. So this year I am taking it easier and trying a 52 project. I joined a group that gives us a weekly prompts and enjoying it so far. You can follow the weekly photos on my Facebook page with a story to it, but I will also post them here from time to time.  
Here is the first month + 1 extra photo “to warm up” for the first half of the week.

Letos jsem se pustila hned do několika foto-projektů a opravdu doufám, že na konci roku budu moct říct, že jsem je úspěšně dokončila. Loni jsem se pokoušela o projekt 365, ale nedokončila. Je na mě příliš intenzivní a tak to letos beru zlehka s projektem 52. Přidala jsem se ke skupině, kde jsou zadaná témata na každý týden a zatím mě to baví. Na Facebooku můžete sledovat týdenní fotografie i s jejich příběhem, ale I tady se čas od času objeví.
Tady máme první měsíc + 1  “na zahřátí” za první polo-týden.Another project I am going to continue with this year is Colours of 2016. I am following this project for some time now, but did not participate last year. Again there is a project group. We have a different colour prompt for each month + optional theme and are supposed to produce a set of 3-4 photos. January colour was gold with optional theme Dream. I started 2 ideas for this month.

First one: for Cindarella.

Second was just those pretty Chinese lanterns I sprayed with gold paint. I may keep them for February, as the theme is Fuchsia :)Další projekt, se kterým budu letos pokračovat jsou barvy 2016. Nějakou dobu ho již sleduji, v minulosti jsem se I účastnila, ale v loňském roce jsem vynechala. Opět je tu Fb skupina a měsíční zadání barvy + nepovinného tématu k barvě. Cílem je vytvořit sadu 3-4 fotek. Barva na leden byla zlatá a tématem Sny. Začala jsem se dvěma nápady.

První z nich: tři kouzelné oříšky pro Popelku.

A druhý nápad jsou tyhle pozlacené čínské lampionky. Možná je využiju v únoru, protože zadání je fuchsiová :)And last is my personal project with very loose rules. I challenge myself to have some new photos of Prague each month, ideally sunrise / sunset. So far January was very good with several snow days that turned Prague into magical fairytale.


A poslední osobní projekt má velmi volná pravidla. Chtěla bych letos udělat každý měsíc nějaké nové fotky Prahy, ideálně při východu a západu slunce. Leden byl v tomto směru skvělý s několika chumelenicemi, které proměnily Prahu v pohádkovou krajinu.

8 comments:

 1. Good luck on all your projects! Your Prague photos are truly magical!

  ReplyDelete
 2. Beautiful pictures, good luck with the challenges!

  ReplyDelete
 3. Fabulous photos!!! Wish you every success with your projects!

  ReplyDelete
 4. Love your pictures! They are all beautiful!
  Good luck with the projects!

  ReplyDelete
 5. Never stop playing :-) And I think the challenges are good to keep you going, they can be very inspirational. Love Prague in winter!

  ReplyDelete
 6. Amazing photos! Love them all! Wish you good luck!

  ReplyDelete
 7. Beautiful photos! Good luck with your challenge!

  ReplyDelete
 8. Good luck with your projects! I love the photo with the colored crayons and also the photos of Prague. Indeed, magical. :)

  ReplyDelete