Wednesday, 4 January 2017

Prague 9 Salon / Salon Prahy 9


The beginning of the new year is very exciting. I am participating in the joint exhibition organised by Galerie 9. It is actually 3rd round of the “Prague 9 Salon” with a call to all artists living at Prague 9. There are works from 47 artists this time in all kinds of material and techniques and they are definitely worth to see. If you are in Prague, the exhibition will be open till 2.2. and after that it will travel to Galery Zbraslav for the month of February.

Začátek nového roku je prostě skvělý. Moje práce je součástí společné výstavy organizované Galerií 9. Je to už vlastně 3. ročník “Salonu Prahy 9” s výzvou pro všechny umělce žijící právě na Praze 9. Letos je zde 47 vystavujících se všemi možnými materiály a technikami a všechny obrázky stojí za vidění. Pokud jste v Praze tak se určitě zajděte podívat. Výstava bude otevřená do 2.2. a pak se na měsíc únor přestěhuje ještě do galerie Zbraslav.


I wanted to show not only photography, but also my felted work, that was long time in my head only, and you could see it on the blog in October.

Chtěla jsem ukázat nejen fotografie, ale i svou práci s vlnou, kterou jsem nosila už dlouho v hlavě a mohli jste si jí na blogu už prohlédnout na podzim.


The opening was very pleasant and the house was crowded.

Vernisáž byla moc příjemná a bylo plno.As a guest there was Jiří Šámal playing his Hang drum. I never heard of such instrument before, but the sound is great. 

Jako host zde hrál pan Jiří Šámal na svůj Hang drum. O tomhle nástroji jsem v životě neslyšela, ale má úžasný zvuk.8 comments:

 1. Congrats on the show!! It must be so inspiring to be part of an exhibition with so many other artists. And I love how you combined your photography with your felted piece.

  ReplyDelete
 2. Oooh cool! Congrats on the show! Must have been really exciting to take part!

  ReplyDelete
 3. Congrats! You seem to be in great company, beautiful pieces!

  ReplyDelete
 4. Congrats! That looks like an exciting event!

  ReplyDelete
 5. Congrats and good luck with the exhibition!!

  ReplyDelete
 6. Congrats for the show! Looks like you have had a very good time. Great artwork.

  ReplyDelete
 7. Congrats! The show looks great! So many beautiful things!
  And your blue hat is absolutely gorgeous!

  ReplyDelete
 8. Amazing! Congrats, the show looked really exquisite!

  ReplyDelete